Na kapitał ludzki składają się fachowa wiedza, doświadczenia i umiejętności pracownika. Ponadto jest to zawarta w każdym człowieku energia życiowa, pozwalająca mu działać skutecznie w danej dziedzinie tak, aby wypracować sukces swój i firmy, dla której pracuje. Jako określenie ekonomiczne kapitał ludzki jest wskaźnikiem możliwości adaptacyjnych pracowników oraz ich zdolności produkcyjnych w zakresie pomnażania zysku pracodawcy.
Główną rolę odgrywa tutaj wiedza, dlatego tak ważne są kadrowe szkolenia pozwalające zdobywać informacje na temat nowoczesnych metod pracy. Ponadto w pojęciu kapitał ludzki zawiera się zdolność adaptacji do zachodzących na polu działania danego przedsiębiorstwa i w jego otoczeniu zmian. Aby móc sprostać wymaganiom, jakie stawiają dzisiejsze realia przed firmami funkcjonującymi w danej branży koniczne jest inwestowanie w kadry. To pozwala być ciągle na bieżąco w kwestii nowych rozwiązań technologicznych jak i ekonomicznych.
Inwestycja w pojedynczego człowieka poprzez jego dokształcanie jest pośrednim działaniem w kierunku pomnażania przyszłego pieniężnego jak też fizycznego dochodu. Obecnie chcąc być konkurencyjnym i liczyć się na rynku trzeba, szybciej, lepiej i precyzyjniej niż konkurencji dostrzegać możliwości poszerzania własnych horyzontów a jest to możliwe dzięki pracy zgranego zespołu osób pracujących na wspólne osiągnięcia.
Doświadczenie jest bardzo ważne niewątpliwie, jednak trzeba je wzbogacać o nowe informacje a świeżo zdobytą wiedzę wiązać z tym co się już wie. Dlatego tyle inwestuje się w szkolenia pozwalające przebranżowić się tym, dla których nie ma pracy w danym zawodzie oraz polepszyć własne osiągi innym, którzy na danym polu działają od dłuższego czasu.
Obecnie coraz więcej firm wykorzystuje model kapitału ludzkiego, dbając o zadowolenie z pracy swoich pracowników, wysyłając ich na kursy, wyjazdy integracyjne i ogólnie są oni traktowani, jako istotne aktywa przedsiębiorstwa.